Ministries
Ministries
Pastor - Elder Timothy Moore
Associate Ministers
Elder Jacqueline Jones
Minister Julia Coleman
Minister Christine Poole
Minister Julia Coleman
Minister Christine Poole
Elder Miliken Tyler
Elder Bobbie Dantzler
Elder Byron Judd
Elder Bobbie Dantzler
Elder Byron Judd
Deacon Board
Deacon James Dantzler, Chairman
Deacon Douglas Burnette, Assistant Chairman
Deacon George W. King, II
Deacon Douglas Burnette, Assistant Chairman
Deacon George W. King, II
Deacon Samuel Williams
Deacon George W. King, Sr.
Deacon George W. King, Sr.
Trustee Board
Lead Trustee Fred Mitchell
Trustee Edward Goodwin
Trustee Autry Roper
Trustee Edward Goodwin
Trustee Autry Roper
Trustee Anthony King
Trustee Harry Watson
Trustee Harry Watson
Finance Committee
Deacon James Dantzler, Chairman
Sis. Shelia Lee, Auditor
Sis. Shelia Lee, Auditor
Deacon Douglas Burnette
Trustee Edward Goodwin
Trustee Edward Goodwin
Administrative Committee
Church Administrator - Sister Mary Tyler
Prayer Line Committee
Elder Miliken Tyler - Leader
Elder Jacqueline Jones
Minister Julia Coleman
Elder Jacqueline Jones
Minister Julia Coleman
Minister Byron Judd
Elder Bobbie Dantzler
Minister Carolyn Watson
Elder Bobbie Dantzler
Minister Carolyn Watson
Departments and Committees
Black History Committee Chair - Sister Carolyn Watson
Communication Department Chair - Sis. Mary Tyler
Community Service Committee Chair - Sister Michelle Spruell
Education Committee Chair - Sister Florine Moore
Hospitality Committee Chair - Sister Rosa Dash
LifeLine Academy - Sister Shaneeka Moore-Lawrence
Missionary Department President - Sister Callie Williams
Music Department President - Sister Shaneeka Moore-Lawrenc
Communication Department Chair - Sis. Mary Tyler
Community Service Committee Chair - Sister Michelle Spruell
Education Committee Chair - Sister Florine Moore
Hospitality Committee Chair - Sister Rosa Dash
LifeLine Academy - Sister Shaneeka Moore-Lawrence
Missionary Department President - Sister Callie Williams
Music Department President - Sister Shaneeka Moore-Lawrenc
Technology Committee Chair - Sis. Shaneeka Moore-Lawrence
Nursing Committee Chair - Sister Kristie Graham
Sunday School Superintendent - Deacon George King II
Usher Department President - Sister Cynthia King
Transportation Department Chair - Deacon Douglas Burnette
Women's Ministry - First Lady Florine Moore
YPHA Department President - Minister Byron Judd
Nursing Committee Chair - Sister Kristie Graham
Sunday School Superintendent - Deacon George King II
Usher Department President - Sister Cynthia King
Transportation Department Chair - Deacon Douglas Burnette
Women's Ministry - First Lady Florine Moore
YPHA Department President - Minister Byron Judd